عید سعید فطر

بسم الله الرحمن الرحیم

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات مؤمنین و روزه داران عزیز، به اطلاع رسانده می شود که رؤیت هلال ماه شوال المکرم برای مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی(مدظله العالی) ثابت شده است، بنابراین فردا (یکشنبه ۴ جوزا ۱۳۹۹) عید سعید فطر می باشد.

زکات فطره کفاره غیرعمد وکفاره عمد درکشورهای زیل بدین شرح می باشد

مقدار زکات فطره و کفاره رمضان 1399

بسمه تعالی

ضمن قبولی آرزوی طاعات و عبادات شما مومنین و روزه داران به اطلاع می رساند که زکات فطره ،کفاره غیرعمد و کفاره عمد طبق نظر آیت الله العظمی فاضلی بهسودی (مدظله العالی) از قرار ذیل می باشد.

کسی که موقع غروب شب عید فطر بالغ و عاقل باشد برای خودش و کسانیکه نان خور او هستند هر نفری یک صاع که تقریبا سه کیلو است گندم  یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از اینها را بدهد کافی است.

کسی که مخارج سال خود و عیالاتش را ندارد و کسی هم ندارد که بتواند مخارج سال خود را و عیالاتش را بگذراند فقیر است و دادن زکات فطره بر او واجب نیست .

مبلغ متوسط زکات فطره ،کفاره غیرعمد و کفاره عمد در کشورهای ذیل بدین شرح می باشد:

 

کشور

مبلغ زکات فطره ( به ازای هر نفر)

مبلغ کفاره غیرعمد(به ازای هر روز)

مبلغ کفاره عمد (به ازای هر روز)

افغانستان

100 افغانی

30 افغانی

1800 افغانی

ایران

10000 تومان

2500 تومان

150000 تومان

پاکستان(کویته)

210 روپی

32 روپی

1920 رویی

جرمنی

7/5 یورو

2/5 یورو

150 یورو

دنمارک

60 کرون دنمارک

20 کرون دنمارک

1200 کرون دنمارک

سویدن

75 کرون سویدن

35 کرون سویدن

2100 کرون سویدن

ناروی

120 کرون ناروی

40 کرون ناروی

2400 کرون ناروی

انگلیس

6 پوند

2 پوند

120 پوند

امارات متحده عربی

15 درهم

5 درهم

225 درهم

استرالیا

3 دالر استرالیا

1 دالر استرالیا

60 دالر استرالیا

تذکر1) در شرایط کنونی که اکثر مردم در اثر بیکاری در فقر و نیازمندی بسر می برند خویشان، همسایگان و اهل علم فقیر در اولویت هستند.

تذکر2) زکات و کفاره به واجب النفقه مانند پدر و مادر و اولاد نمی رسد.

تذکر3) قیمت یک صاع ( سه کیلو گندم ، برنج و ...) در شهر ها و روستا ها مختلف است افراد در هر شهر و مناطقی که زندگی  می کنند قیمت سه کیلو گندم یا برنج به نرخ آن شهر و روستا پرداخت کنند کافی است.

مراسم پُرفیض دعای ندبه

جمعه ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
صبح جمعه:
 حضور حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی (مدظله العالی)، یادگاران مرجع فقید حضرت آیت الله العُظمی محقق کابلی ره و همراهان در مراسم پُرفیض دعای ندبه؛
بعد از ظهر
اشتراک معظم له و هیئت همراه، در ضیافتِ مهیا شده از سوی حجت الاسلام والمسلمین آقای صمدی (دام عزه)؛
 حضور و رهنمودهای حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی (مدظله العالی)، و اشتراک هیئت همراه در مراسم عزاداری مهاجرین عزیز افغانستانی مقیم اصفهان در حرم حضرت زینب بنت موسی بن جعفر (زینبیه/مسجد حضرت زهرا(س).
 اقامه نماز مغرب و عشاء به امامت مُعظم له؛
---
بعد از نماز عشاء
اشتراک مُعظم له و هیئت همراه در مراسم عزاداری حضرت زهرا(س) از سوی برادران حیدری کوه بیرونی(محله پارک لاله).

شنبه: ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
 بازگشتِ مع الخیرِ مُعظم له، یادگاران مرجع فقید حضرت آیت الله العُظمی محقق کابلی ره حاج شیخ مهدی محقق و حاج شیخ جواد محقق و هیئت همراه به شهر مقدس قم.
---------
 مؤخره
 بخش فرهنگی و اطلاع رسانی دفتر مرجع فقید حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی (قدس سره الشریف) با اشراف حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی (دام ظله الشریف)؛ به نیابت از معظم له و یادگاران گرامی مرجع فقید، حجج اسلام حاج شیخ مهدی محقق و حاج شیخ جواد محقق، ضمنِ قدرشناسی از مهمان نوازی گرمِ هموطنان افغانستانی مقیم اصفهان، وظیفه خود می داند از نهادها، تشکل ها و معتمدین و متنفذین مهاجر مقیم اصفهان، به خصوص دفتر مرجع فقید حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی ره (واحد اصفهان) و ریاست محترم دفتر جناب حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای صمدی (دام تأییداته)، آقازاده ها و همکاران ارجمندشان، سرورِگرامی جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای جوادی دام عزه، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان اصفهان جناب آقای مهندس سلیمانی دام توفیقاته، ستاد مردمی گرامیداشت رهبر شهید رحمۀ الله علیه در استان اصفهان (یادیارمهران)، تولیتِ آستان مقدس زینب بنت موسی بن جعفرعلیه السلام، مجمع فرهنگی-اجتماعی علماء و طلاب افغانستانی حوزۀ علمیه ی اصفهان، شورای فرهنگی و اخوت اسلامی هموطنان اهل سُنّت مقیم اصفهان، انجمن هم اندیشی دانشجویان افغانستان(هدا)، اعضای هیئت فرهنگی مذهبی قاسم بن الحسن(ع)، هیئت فرهنگی اجتماعی صدیقه طاهره(بانوان مهاجر مقیم اصفهان)، مدیر مسئول و اعضای محترم نشریه قلم، تشکل فرهنگی شهید سید اسماعیل بلخی ره، اساتید قرآنی مهاجر، مسؤلین و اعضای هیئت های مذهبی مهاجرین افغانستانی و تمامی هموطنان عزیزی که در برنامه ریزی، هماهنگی، اطلاع رسانی، مدیریت و اجرای ویژه برنامه های سفر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی (دام ظله) همکاری و همیاری کردند، به طور ویژه سپاس گزاری و قدرشناسی نماید.

به پایان آمد این دفتر
حکایت، همچنان باقی است...
-------
 بخش فرهنگی و اطلاع رسانی دفتر
مرجع فقید حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی (قدس سره الشریف)
با اشراف حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی (دام ظله الشریف)

IMG_0002
IMG_0002
IMG_0019
IMG_0019
Previous Next Play Pause
1 2

پیام نوروزی حضرت آیت‌الله‌العظمی فاضلی بهسودی (مدظله العالی)

پیام مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی (مدظله العالی)
بمناسبت آغاز سال 1399 هجری شمسی

یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَ

آغاز سال 1399 خورشیدی و فرا رسیدن بهار طبیعت را به امت اسلامی، مؤمنان خداجو و هموطنان گرامی تبریک و تهنیت گفته و صحت و سلامتی، نشاط و شادی و شادکامی، سعادت و بهروزی را برای همگان از پیشگاه قادر متعال خواسته و خواهانیم، امیدواریم با بهار طبیعت دلهای‌تان بهاری و زندگی‌تان سرشار از الطاف الهی گردد.
مؤمنان خداجو، هموطنان عزیز!
امسال شیوع بیماری کرونا و هم زمانی آن با بهار طبیعت، کام همگان را تلخ، نشاط و شادی را از همه سلب نموده و خانواده‌های بسیاری را به داغ درد عزیزان‌شان مبتلا ساخته است.
ضمن آرزوی شفای عاجل بیماران، تسلای دل داغداران و رفع و دفع هرچه سریعتر این بیماری از بارگاه ایزد متعال؛
نکاتی را خدمت مؤمنین، مردم شریف و هموطنان عزیز در داخل و خارج یاد آور می‌شوم:
با دلهای بهاری و پاک و دعا و راز و نیاز به پیشگاه خدای متعال و توسل به ساحت قدسی رسول گرامی اسلام(ص) و ائمه معصومین(ع) و اولیا و شهدا، از خداوند بخواهیم تا همه بندگانش را مشمول الطاف کریمانه خویش نموده و از این بیماری و گرفتاری نجات بخشند.
علاوه بر آن توصیه می‌شود برای حفظ سلامت خود، خانواده و جامعه، به توصیه‌های مسئولین امور صحت و بهداشت توجه نموده و از هرگونه خرافه‌گرایی و پیروی از شایعات که چه‌بسا جان شما را به خطر می‌‌اندازد، اجتناب نمایید؛
زیرا برای حفظ سلامت شما و خانواده و جامعه، مناسب‌ترین راه، عمل به توصیه‌ها و دستورات متخصصان امور سلامت و بهداشت است نه پیروی از شایعات و عمل به خرافات؛
ضمن رعایت نظافت و بهداشت، به خاطر حفظ سلامت خود، خانواده و جامعه، از برگزاری هرنوع جلسات و اجتماعات و شرکت در آنها خودداری نمایید؛ چون سلامت شما مهم‌تر از هر برنامه‌ای دیگر است.
بنابراین، علاوه بر لغو مراسم فاتحه و عروسی و هر نوع تجمعی دیگر، از رفت و آمد عید و برگزاری مراسم سال نو نیز خودداری کنید.
گرچه دید و بازدید و صله رحم در هر زمانی کار نیک و پسندیده‌ای است، اما در شرایط فعلی، حفظ جان شما از آن مهم‌تر است، پس بهتر است در خانه بمانید و از خود و خانواده و دوستانتان مواظبت نمایید؛
بدون تردید، شیوع بیماری کرونا علاوه بر مشکلات روحی و روانی و جسمی، برنامه‌های اقتصادی و معیشت خانواده‌های بسیاری را نیز متأثر ساخته است.
چه زیبا و خدا پسندانه است که در این شرایط سخت و دشوار، همه باهم مهربان و دلسوز بوده و از خانواد‌ه‌های بی‌بضاعت و ناتوان به قدر وسع و توان، دستگیری و با مساعدت خویش با آنها همدردی و با مصیبت دیدگان همنوایی کنیم.
به همین منظور، همه مؤمنان و مقلدان در شرایط فعلی اجازه دارند و می‌توانند ثلث سهم مبارک امام(ع) را به نیازمندان، بینوایان و مصیبت دیدگان نیازمند به مصرف برسانند.
امیدوارم خداوند کریم و رحیم، جان باختگان این حوادث تلخ را مشمول رحمت و مغفرت خویش قرار داده و به مصیبت دیدگان صبر و پاداش عنایت فرماید و هرچه زودتر گرفتاری‌ها، نگرانی‌ها و بویژه مشکل موجود را مرتفع سازند و سلامت و نشاط و شادی را به خانه‌ها بازگرداند و سال نو را سال سعادت و کامیابی و رهایی از همه درد و رنج و گرفتاری‌ها قرار دهند‌.
و هوالمستعان.
سرفراز و سلامت باشید
محمدباقر فاضلی بهسودی
اول بهار 1399

دبیر و جمعی از اعضای هیئت فرهنگی مذهبی صدیقه طاهره

صبح پنجشنبه 10/11/1398

 دبیر و جمعی از اعضای هیئت فرهنگی مذهبی صدیقه طاهره (بانوان مهاجر افغانستانی مقیم اصفهان) به دیدار مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی رسیدند.

در ابتدای این دیدار، سرکار خانم خالقی دبیر و سرپرست تشکل، گفت: خدا را به پاس‌ تمام نعمات ارزشمندی که به ما ارزانی کرده است: نعمت قرآن، نعمت اهل بیت(ع) و نعمت مرجعیت سپاس‌گزاریم. ایشان به پیشینه تشکیل این هیئت پرداخت و اجمالی از فعالیتهای این هیئت را در محضر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی ارائه نمود. سرکار خانم خالقی، با بیان این نکته که تشکل صدیقه طاهره(س) بیش از بیست سال است که با مجوز رسمی در سطح استان اصفهان به فعالیت می‌پردازد، به طور خلاصه فعالیت‌های تشکل را در سه بخش: اعتقادی، فرهنگی و آموزش مسایل شرعی توضیح داد. خانم خالقی به شرکت اعضای این تشکل در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های مختلف و کسب عناوین برتر اشاره کرد و گفت کمک به مهاجرین بی‌بضاعت، در زمینه تهیه کیف و کفش، لباس، فرش، دفتر برای خانواده‌ها و دانش آموزان نیازمند مهاجر، از دیگر فعالیت‌های این تشکل است.
خانم خالقی گفت: احساس وظیفه در قبال جامعه محروم و هموطنان مهاجر، و محرومیت‌های فکری و فرهنگی جامعه ما را بر آن داشته است تا به مقدار بضاعت‌مان سهم بگیریم. وی در پایان سخنانش، بر ضرورت تدوین احکام بانوان مبتنی بر فتوای مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی را یک نیاز دانسته و به نمایندگی از بانوان حاضر خواهش نمودند تا این مهم را در زمره مسایل دارای اولویت قرار دهند تا بانوانی که فتوای معظم له را می پرسند و یا برای دخترانی که تازه به سن تکلیف می‌رسند، بتوانند از مسایل شرعی خویش آگاه شوند.

 سپس حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی، با عرض تسلیت سالروز شهادت حضرت زهرا(س)، و تشکر از حضور بانوان مهاجر و آرزوی توفیق برای فعالیت‌های مفید و موثر در میان بانوان مهاجر افغانستانی، ایام فاطمیه را یک فرصت غنیمت برای توجه به جایگاه و شخصیت حضرت زهرا(س) دانست و فرمود: حضرت زهرا(س) بر همگان الگو است، چنانکه حضرت امام عسکری (علیه السلام) فرمود: «برای من، دختر رسول گرامی اسلام، بهترین الگوست». کدام دختر نسبت به پدر، از حضرت زهرا(س) بهتر است؟ کدام همسر نسبت به همسرش، بهتر از حضرت زهرا(س) است؟ کدام مادر نسبت به فرزندانش، بهتر از حضرت زهرا(س) است؟ حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی، فرمودند: اما بانوان مسلمان، سعی کنند بیشترین استفاده و بهره را از حضرت زهرا(س) ببرند. معظم له افزودند: جای سپاس‌گزاری است که شما بانوان متدین، در ارتباط و با محوریت بانوان وارد فعالیت شدید؛ زیرا مسایل اختصاصی بانوان از جمله مسایلی است که برای مردان، دستیابی به آن دشوار است. ایشان سپس به نقل خاطره پرداختند و فرمودند: یکی از عالمان بزرگ بر این باور بودند که دو دسته مسایل بسیار دارای پیپچیدگی و ظرافت است؛ یکی مسایل حج و دیگری مسائل بانوان. معظم له فرمودند مسایل دسته اول، پس از یکی دو مرتبه عزیمت به حج، قابل دسترسی است؛ اما مسایل اختصاصی بانوان، به دلیل ویژگی خاص شان، می‌طلبد که کارشناسان و متخصصان از میان خود بانوان تربیت و وارد کار شوند.
ایشان افزودند: جای سپاس گزاری است که شما بانوان در این زمینه فعالیت می‌کنید. اسلام و حجاب، مانع حضور زنان، در اجتماع نیست، منتها همواره باید دقت داشته باشیم در صورتی که در زمینه مسایل بانوان، در میان زنان، نیروی متخصص و پزشک متخصص در دسترس باشد، مراجعه به پزشک مرد جواز ندارد. بانوان هموطن، باید بکوشند خلاءهای موجود را پر نمایند.

کلیه حقوق متعلق به پایگاه اطلاع رسانی مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی(مدظله العالی)