ویژه برنامه شب شهادت امام رضا علیه السلام

گزارشی از ویژه برنامه شب شهادت امام رضا –علیه السلام-
جمعه 25 میزان 1399ش، برابر با 28 صفر 1442ق، همزمان با شام رحلت جانگاه پیامبر گرامی اسلامی –صلوات الله علیه- و شبِ شهادت حضرت شمس الشموس، امام علی بن موسی الرضا –علیه السلام-، مراسمی در دفتر مرکزی مرجع فقید حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی –رحمه الله علیه-، با حضور حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی –دام ظله العالی-، و جمعی از اعضای دفتر مرکزی مرجعیت برگزار گردید.
در این مراسم که پس از نماز عشاء در دفتر مرجعیت برگزار گردید، حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای محمدباقر شجاعی به ایراد سخن و مرثیه سرایی پرداخت. وی ضمن اینکه پیامبر مکرم اسلام –صلوات الله علیه- را الگوی کامل و انسان نمونه ای برای بشریت خواند، به بیان رفتار پسندیده و نیک پیامبر اسلام –صلی الله علیه و آله- با مخاطبان پرداخت. آقای شجاعی گفت: اگر عالم را تجلی و مظهرِ صفتِ رحمانیّت و رحیمیّت خداوند بدانیم، وجود مبارک پیامبر اسلام –صلوات الله علیه-، مصداق کامل و اَتَم این صفت الهی است.
آقای شجاعی گفت: ما وقتی می توانیم درکی درستی از پیامبر بزرگوار اسلام-صلی الله علیه و آله-، داشته باشیم که ابتدا در مورد جامعه عصر پیامبر –صلی الله علیه و آله-، مطالعه داشته باشیم و ویژگی های این جامعه را بشناسیم. پیامبر اسلام-صلوات الله علیه- از جامعۀ که تولد دختر را مایه ننگ می دانست و دختران شان را مخفیانه و شبانه زنده به گور می کردند، و همه چیز بر مبنای ننگ و تیره و تبار شکل می گرفت، یک جامعه شایسته و انسانی ساخت.
حجت الاسلام شجاعی با استفاده از آیات قرآن مجید «امیدآفرینی» در مقام تخاطب با اقشار مختلف جامعه، استفاده از ابزار »بشارت و انذار» به موقع، اظهار «مهر و محبت» نسبت به مردم را را از ویژگی شیوه های تبلیغی و دعوت پیامبر مُکرّم اسلام-صلی الله علیه و آله- دانست. ایشان پیامبر بزرگوار اسلام –صلوات الله علیه- را یکی از نعمت های بزرگ الهی دانست که نصیب بشریت شده است. وی گفت: جامعه اسلامی و انسانی باید شکر گزار این نعمت بی نظیر الهی باشند.
آقای شجاعی با تجلیل و گرامیداشت یاد مرجع فقید حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی –رحمه الله علیه-، مرجعیت این مرجع عالیقدر را یکی از نعمت های الهی دانست که شامل مردم افغانستان گردید و تداوم آن توسط فقیه فرزانه حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی -دام ظله- را نشانه دوام لطف الهی دانست و برای مرجع عالیقدر آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون نمود.
مدیریت فرهنگی دفتر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی –دام ظله-.
 

1
1
2
2
4
4
Previous Next Play Pause
1 2 3

ویژه برنامه شب رحلت پیامبر اسلام-صلی الله علیه و آله

گزارشی از وویژه برنامه شب رحلت پیامبر اسلام-صلی الله علیه و آله

پنج شنبه 24 میزان1399ش، 28 صفر 1442ق، همزمان با شبِ رحلت جانگداز حضرت ختم مرتبت نبی مکرم اسلام-صله الله علیه و آله- و –به روایتی- شهادت حضرت امام حسن مجتبی –علیه السلام-، مراسمی در دفتر مرکزی مرجع فقید حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی –رحمه الله علیه-، و با حضور حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی –دام ظله العالی-، و آیت الله عارفی ریاست دفتر مرکزی و جمعی از اعضای دفتر مرکزی مرجعیت برگزار گردید. 
در این مراسم که پس از نماز عشاء در دفتر مرجعیت برگزار گردید، مبلّغ معارف و مرثیه سرای اهل بیت –علیهم السلام- حجت الاسلام آقای شیخ نورالله سلطانی به ایراد سخن و مرثیه سرایی پرداخت. وی ضمن تکریم و تجلیل از مرجع فقید حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی –رحمه الله علیه-، به بیان ویژگی¬های پیامبر اسلام –صلی الله علیه و آله- در آیات نورانی قرآن کریم پرداخت. ایشان با اشاره به آیات قرآن فرمود: در آیات نورانی قرآن، از پیامبر به عنوان «اسوه» یاد شده است. اسوه، یعنی کسی که بر دیگران برتری دارد و می تواند راهنمای دیگران قرار گیرد. حجت الاسلام سلطانی فرمود: در قرآن کریم، وقتی خداوند می خواهند از پیامبرشان تجلیل نمایند با تعابیر مانند: «سلام علی موسی و هارون»، «سلام علی ابراهیم» و «سلام علی نوح فی العالمین» مورد تجلیل قرار می دهند؛ اما وقتی نوبت به پیامبر مکرم اسلام –صلی الله علیه و آله- می رسد، می فرمایند: «إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ‏ عَلَى‏ النَّبِيِ‏ يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلِيماً ». آقای سلطانی افزود: مسلمانان وظیفه دارند ضمن اظهار ارادت و محبت به پیامبر و اهل بیت پیامبر-صلی الله علیه و آله-، معرفت و شناخت شان نسبت به پیامبر-صلی الله علیه و آله-، را تقویت نمایند 
ایشان با استناد به برخی از روایات معتبر افزود: در روایات آمده است که پیامبرانِ قبل از پیامبر اسلام-صلی الله علیه و آله-، هریک بشارت دهنده پیامبر خاتم –صلی الله علیه- بوده اند، و این نشان از برتری و افضلیت و کمالِ رسالت توسط پیامبر اسلام-صلی الله علیه و آله- دارد. 
حجت الاسلام سلطانی که در محضر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی –دام ظله العالی-، و جمعی از اعضای دفتر مرجعیت سخن می گفت، افزود: در برخی از روایات سر افضلیت پیامبر اسلام-صلی الله علیه- «یقین» دانسته شده. وی با نقل روایتی: «يَا أَحْمَدُ أَ لَمْ تَدْرِ لِأَيِّ شَيْ‏ءٍ فَضَّلْتُكَ عَلَى سَائِرِ الْأَنْبِيَاءِ قَالَ اللَّهُمَّ لَا قَالَ بِالْيَقِينِ وَ حُسْنِ الْخُلُقِ وَ سَخَاوَةِ النَّفْسِ‏ وَ رَحْمَةِ الْخَلْق». یقین، اخلاق نیک، سخاوت نفس و مهربانی با مردم را از ویژگی های مخصوص و بازر حضرت دانست. 
حجت الاسلام سلطانی، سخنان خودش را با ذکر مصیبت رحلت پیامبر بزرگوار اسلام –صلی الله علیه و آله- امام حسن مجتبی –علیه السلام- پایان داد. 
#مدیریت_فرهنگی دفتر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی –دام ظله-.

Annotation 2020-10-15 125700
Annotation 2020-10-15 125700
1
1
Previous Next Play Pause
1 2

-

رحلت عالم عامل، خطیب وارسته و فاضل آیت الله حاج شیخ محمدعلی اسلامی شهرستانی(ره)

انا لله و انا الیه راجعون
رحلت عالم عامل، خطیب وارسته و فاضل آیت الله حاج شیخ محمدعلی اسلامی شهرستانی(ره) خبر تلخ و ناگوار و مایه تأثر و تألم بود. مرحوم اسلامی از عالمان روشن، پرتلاش و موفقی بود که عمر با برکت خویش را در راه تدریس، تعلیم، تبلیغ و ترویج معارف اسلامی سپری کرد. در خطابه و منبر مهارت و شهرتی داشت و بیش از پنجاه سال از نجف تا قم خطیب و گرداننده محافل و مجالس بزرگ از جمله بیوت مراجع عظام تقلید بود. پس از مرجعیت مرجع فقید آیت الله العظمی محقق کابلی(ره) از یاران و مخلصان ایشان و از جمله خطیبان دفتر آن فقید سعید بود. تسلط بر معارف اسلامی، زمان شناسی، بصیرت و آگاهی، صداقت و اخلاص از ویژگی‌های برجسته آن عالم وارسته بود و بدون شک فقدان ایشان یک ضایعه است برای مردم، حوزات علمیه و مجامع علمی و فرهنگی.
این‌جانب مصیبت وارده را به حوزات علمیه، مجامع علمی و فرهنگی، شاگردان و دوستان، به خصوص خانواده محترم، فرزندان و وابستگان نسبی و سببی ایشان تسلیت گفته و از پیشگاه قادر متعال برای آن فقید سعید غفران و رضوان و علو درجات و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت دارم.
حوزه علمیه قم
محمدباقر فاضلی بهسودی

درگذشت عالم وارسته، ادیب ادبیات عرب،

انا لله و انا الیه راجعون
درگذشت عالم وارسته، ادیب ادبیات عرب، مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ غلامعلی زکی(ره) خبر ناگوار و مایه تأثر و تأسف بود. مرحوم زکی عالم پرتلاشی بود که عمر با برکت خویش را در راه تدریس، تعلیم و ترویج معارف اسلامی سپری کرد. در ادبیات عرب مهارت و شهرتی داشت و نسبت به مرجع فقید آیت الله العظمی محقق کابلی(ره) و همچنین مرجع عالیقدر آیت الله العظمی فاضلی بهسودی، ارادت و اخلاص ویژه. تقیّد به آداب و تعالیم اسلامی، ساده‌زیستی، صداقت و اخلاص از ویژگی‌های برجسته آن عالم وارسته بود و بدون شک فقدان ایشان یک ضایعه است.
دفتر مرجع عالیقدر آیت الله العظمی فاضلی بهسودی، مصیبت وارده را به شاگردان و دوستان، به خصوص خانواده محترم، فرزندان و وابستگان نسبی و سببی ایشان تسلیت گفته و از پیشگاه قادر متعال برای آن فقید سعید غفران و رضوان و علو درجات و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت می‌نماید.
حوزه علمیه قم
مسئول دفتر مرکزی مرجع عالیقدر آیت الله العظمی فاضلی بهسودی(دام ظله)
محمدحسن عارفی

دیدار سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان با مرجع عالیقدر

دیدار سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان با مرجع عالیقدر، حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی (مدظله العالی) در شهر مقدس قم.

یک شنبه ۱۳۹۹/۷/۱۳.

دکتر عبدالغفور لیوال، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران و هیئت همراه، با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی(دام ظله العالی) دیدار و تبادل نظر نمودند.
در آغاز این دیدار، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان، جناب دکتر لیوال، عالمان دینی و مراجع عظام تقلید و ‌مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی(مدظله العالی) را مایه خیر و برکت برای اسلام و مسلمین بویژه ملت مسلمان افغانستان و مهاجرین افغانستانی مقیم ایران و نیز مایه دلگرمی سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در تهران دانست و آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون نمود.
دکتر لیوال،از مرجع‌ فقید و نامدار، حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی(ره) به نیکی یاد نمود و گفت :
وی در طول عمر پر برکت خویش، منشأ برکات فراوان برای اسلام و‌ جامعه اسلامی افغانستان بوده است.
سفیر افغانستان و‌ نماینده تام الاختیار رئیس جمهور اسلامی افغانستان در تهران با اشاره به اوضاع جاری کشور و نقش برجستۀ عالمان دینی در کنترل جنگ و خشونت ها، گفت :
‌‌ کشور اسلامی افغانستان، سال ها است که در ناامنی به سر می برد و هر روز، ده ها نفر از هموطنان ما، جان خود را از دست می دهند، چنانکه متأسفانه در روزهای گذشته تعداد سی نفر از کودکان هموطن ما در ولایت ننگرهار، در حالی که قرآن به دست داشتند، در اثر انفجار جان خود را از دست دادند.
وی نیز یاد آور شد :
آنچه باعث تأسف بیشتر است اینکه این کشتارها و خشونت ها، از آدرس دین انجام می شود.
آقای دکترلیوال با اشاره به مسائل جاری کشور، مرجع عالیقدر، آیت الله العظمی فاضلی بهسودی(مدظله العالی) را در جریان مذاکرات صلح دوحه، قرار داد و گفت :
امروز در افغانستان، مسأله صلح مطرح است و نمایندگان دولت افغانستان در دوحه قطر با طالبان در حال مذاکره هستند و طالبان خواهان آن هستند تا فقه حنفی را مبنا و ملاک مذاکرات قرار دهند؛ این در حالی است که نمایندگان دولت افغانستان، تلاش دارند حقوق همه اقوام و مذاهب بر اساس قانون اساسی و لوی جرگه رعایت شوند.
آقای دکتر لیوال، با توجه به جایگاه والای مراجع عظام تقلید و عالمان دینی گفت :
دولت افغانستان از عالمان دینی و مراجع تقلید، انتظار دارد از پروسه صلح بر مبنای قانون اساسی و لوی جرگه افغانستان حمایت کنند، تا حقوق همه مذاهب و اقوام کشور تثبیت و خواسته تمام اقلیتهای مذهبی و قومی تأمین گردد.
وی در بخش دیگری از سخنان خویش گفت :
سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، در حال آماده سازی زیر ساخت صدور تذکره و پاسپورت برقی در تهران، زاهدان، مشهد و قم می باشد، متأسفانه برخی از کافی نت داران، از این فرصت استفاده نموده و از برخی هموطنان مهاجر اخاذی می کنند.
از عالمان دینی می خواهیم در این زمینه مردم را آگاه نمایند.
دکتر لیوال، در پایان سخنان خویش نیز به مسأله صلح اشاره کرد و آرزوی صلح پایدار و تأمین حقوق و خواسته های برحق همه اقوام و اقلیت های کشور نمود.
پس از سخنان سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی (مدظله العالی) به جناب آقای لیوال و هیئت همراه وی خیر مقدم گفت و حضور ایشان را در جمهوری اسلامی ایران به عنوان سفیر و نماینده تام الاختیار کشور، یک توفیق بزرگ برای انجام خدمت به هموطنان مهاجر خواند.
مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی (دام ظله العالی)، با اشاره به گفتگوهای صلح قطر، یاد آور شد :
‌ صلح یک مسأله اساسی است، هم مبنای عقلی دارد و هم مبنای دینی؛ در هیچ دین و آئینی، به مانند اسلام بر مسأله صلح، تأکید نشده است.
متأسفانه در افغانستان بسیار با تأخیر موضوع صلح، در دستور کار قرار گرفت. ضرورت داشت که پیشتر از این و بیشتر از این، در این زمینه اقدام می شد.
ایشان فرمود :
در پروسه صلح، باید مصالح تمام اقوام و مذاهب موجود در افغانستان و حقوق زنان در نظر گرفته شود، تا زمینه آرامی و آبادانی و امنیت در کشور برای تمام هموطنان فراهم گردد.
مرجع عالیقدر، در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به شرایط سخت ناشی از بیماری کرونا و تأثیر آن در زندگی مهاجرین بی بضاعت مقیم ایران، تأکید کرد :
جناب عالی حتما در جریان هستید که وضعیت اقتصادی بسیاری از مهاجرین مقیم ایران، بسیار وخیم است؛ هستند خانواده هایی که در تهیه نان شب شان با مشکل رو به رو هستند، در چنین شرایطی، خواهش ما از سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان و شخص جناب آقای لیوال این است که در حد مقدور و در حیطه قانون، نسبت به هزینه های صدور پاسپورت و تذکره برقی با مهاجرین محترم مدارا نمایید و اگر قانون اجازه می دهد، این هزینه ها، مناسب با در آمد مهاجرین اخذ گردد.
حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی(دام ظله العالی) ضمن نقل روایتی از پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله)، خطاب به سفیر محترم جمهوری اسلامی افغانستان و همراهان وی فرمود‌ :
پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) می فرماید :
"اذا فتح لکم باب الخیر فلینتهزه فانه لایدری متی یغلق عنه؛" وقتی دروازه خیری بر روی شما باز می شود، آن را غنیمت بدانید؛ زیرا هیچ کسی نمی داند، چه وقتی و برای چه کسی چنین توفیقی فراهم می گردد.
شما باید از این فرصتی که خداوند در اختیار تان قرار داده است، به هموطنان گرامی و مهاجرین افغانستانی در ایران، خدمت نمایید.
مرجع عالیقدر، حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی(مدظله العالی) هم چنین در مورد هزینه های مبتلایان به کرونا اشاره کرد و یاد آور شد :
شما این موضوع را با دولت جمهوری اسلامی افغانستان، مقامات ذی ربط جمهوری اسلامی ایران و نهادهای بین المللی مطرح کنید که نسبت به کاهش هزینه های درمانی مهاجرین و مساعدت با آنان در این زمینه، توجه جدی نمایند.
در_پایان این دیدار، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان، ضمن تشکر از میزبانی و رهنمودهای مرجع عالیقدر، بیان داشت :
مشکلات مهاجرین را با وزارت خارجه مطرح می کنیم و از مراجع عظام تقلید و عالمان دینی، می خواهم که از پروسه صلح دوحه و رعایت حقوق همه اقوام، مذاهب و زنان در کشور اسلامی افغانستان، حمایت کنند.

Annotation 2020-10-04 175452
Annotation 2020-10-04 175452
Annotation 2020-10-04 175710
Annotation 2020-10-04 175710
2
2
3
3
IMG_4569
IMG_4569
IMG_4578
IMG_4578
IMG_4588
IMG_4588
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7

  1.   1 نظرات
  2.   259 بازدید
  said amir hosinmosavi — باسلام لطفا از سفیران عزیز درخواست کنید که شعبه ای در اصفهان هم برای اخذ تسکیره در نظر بگیرند خیلی خوب میشود بخاطر مسافتی که بین تهران واصفهان هست .و هزینه های سفر .بلاخص هزینه های خود تسکیره بخدا مردم در این کشور به خرج شکم مانده اند یک روز بیکاری یعنی آن روز را گرسنه بمانی بیشتر هموطنان را که ببین......
کلیه حقوق متعلق به پایگاه اطلاع رسانی مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی(مدظله العالی)