گزارشی از دیدار اعضای دفتر مرکزی مرجعیت با حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی دام‌ظله‌العالی

بخش_دوم

در ادامه محفل تبریک عید سعید غدیر خم و جریان دیدار اعضای دفتر مرکز مرجعیت با حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی دام‌ظله، معظم‌له بیانات و رهنودهای راهگُشا و مهمی ارائه فرمودند .در این دیدار که آقازاده‌های مرجع فقید (رضوان‌الله علیه) حجت‌الاسلام و المسلمین اخلاقی معاون دفتر مرکزی و مسؤل دفتر بامیان، مسؤلین بخش‌های دفتر مرکزی مرجعیت حضور داشتند، مرجع عالی‌قدر حضرت آیت‌الله‌العظمی فاضلی بهسودی دام‌ظله ابتدا عید سعید غدیر، را تبریک گفتند و آن را از بزرگترین اعیاد اسلامی دانستند. ایشان با اشاره به منزلت و مرتبت حضرت امیرمؤمنان فرمودند: موافق و مخالف به این حقیقت اعتراف دارند که امام علی علیه‌السلام، یک شخصیت بی‌بدیل و بی‌نظیر بوده است. آنچه ابن ابی‌الحدید معتزلی بزرگترین شارح نهج البلاغه، در سراسر شرح نهج البلاغه آورده است، شاهد این مدعا است. مرجع عالی‌قدر آیت‌الله‌العظمی فاضلی بهسودی دام‌ظله فرمودند: اینکه جرج جرداق مسیحی می‌گوید کاش تاریخ یک بار دیگر، تکرار شخصیت مانند علی را می‌دید و یا جبران خلیل جبران گفته بود علی، پیش از عصر خود به دنیا آمده بود، مردم آن روزگار، توان درک او را نداشتند؛ نشان از آن دارد که شخصیت امام علی، در نظر دانشمندان مسلمان(شیعه و سنی) و مسیحیان، قابل احترام است.

حضرت آیت‌الله‌العظمی فاضلی بهسودی دام‌ظله با اشاره به آیات قرآن کریم فرمودند: مسأله امامت و ولایت امام علی یک مسأله ساده و پیش پا افتاده نیست؛ زیرا لحن آیه تبلیغ به خوبی نشانگر اهمیت آن است. البته ابلاغ امامت امام علی بارها به اطلاع پیامبر (ص) رسیده بود، اما در آیه تبلیغ با شدت و تهدید بیشتر تأکید شد: "يَٰٓأَيُّهَا ٱلرَّسُولُ بَلِّغْ مَآ أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ ۖ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُۥ ۚ وَٱللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ ٱلنَّاسِ ۗ إِنَّ ٱللَّهَ لَا يَهْدِى ٱلْقَوْمَ ٱلْكَٰفِرِينَ" خداوند خطاب به پیامبر صلوات‌الله علیه می‌فرماید چیزی که قرار بود ابلاغ شود، باید به اطلاع مردم برسانی وگرنه رسالت الهی را انجام نگرفته است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی فاضلی بهسودی با طرح این پرسش که چه پیام مهمی بود که انجام رسالت حضرت منوط به آن شده است؟ آیا بیان محبت امام علی بوده؟ اگر تنها ابلاغ محبت علی باشد، توده‌های مردم هم باور نمی‌کنند که در چنین شرایط حساس، در حین بازگشت از آخرین سفر حج و در حضور آن همه حجاج، همه را در گرمای روز و خستگی سفر متوقف نماید، سپس بگوید: مردم آگاه باشید! من علی را دوست دارم. مگر مردم اطلاع نداشتند که پیامبر مُکّرم اسلام، حضرت علی را دوست دارند!
ایشان تأکید کردند: حتی توده‌های مردم از جریان غدیر چنین برداشتی ندارند تا چه رسد به اهل علم. بنابر این باید پای یک مسأله مهم تر در میان باشد. ایشان فرمودند: وقتی پیامبر امیرمؤمنان را به عنوان خلیفه و جانشینِ بعد از خودش معرفی کرد، بلافاصله آیه اکمال دین و اتمام نعمت نازل شد: "الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِن دِينِكُمْ فَلاَ تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَ رَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينا" معنا ندارد که گفته شود کمال دین و اتمام نعمت وابسته به محبت امام علی است؛ آنچه موجب کمال دین و اتمام نعمت است، همان امامت و ولایت است.

مرجع عالی‌قدر حضرت آیت‌الله فاضلی بهسودی با اشاره به اوضاع نابسامان جهان اسلام فرمودند: جای تأسف است که جهان اسلام، درگیر جنگ و کشتار و خونریزی است؛ زیرا پیام اسلام دعوت به همسبتگی، اتحاد، صلح و برادری است، اما اکنون مسلمانان جاهل و نادان ابزارِ دست قدرت‌های ظالم قرار گرفته و به جان هم‌دیگر افتاده اند. چنین چیزی، خلاف اصول اسلامی است. ایشان با اشاره به تحولات داخل کشور فرمودند: حتما شنیدید که در همین شرایط حساس و ناگوار کنونی و تهدیدهای که متوجه کشور و هموطنان گردیده، عده‌ای به جنگ داخلی سر گرم‌اند. شیعه به ضد شیعه می جنگند. این‌ها گویا متوجه نیستند که از دشمن مشترک و حقیقی غفلت کرده‌اند و گریبان یکدیگر را گرفته اند.

آیت‌الله‌العظمی فاضلی بهسودی در پایان سخنان فرمودند: در شرایط کنونی، باید تمام هموطنان، اعم از شیعه و سنی، دست به دست همدیگر بدهند و متحدانه در مقابل تروریتست‌ها ایستادگی کنند. زیرا به قول یکی از شخصیت‌های کشور، این‌ها، نه مسلمان هستند و نه اهل افغانستان. اگر مسلمان هستند، پس رویه‌ی اسلامی ایشان کجاست؟ اگر اهل افغانستان هستند، مانند دیگر اتباع افغانستان در انتخابات شرکت کنند، اگر مردم افغانستان به حکومت ایشان رای دادند، حکومت کنند. ولی هیچ کسی حق ندارند و نمی‌تواند به زور بر سر مردم حکومت کنند. حکومت اجباری، مورد قبولِ هیچ یک از هموطنان نیست.

کشورها و ابر‌قدرت‌ها نیز باید دست از ایجاد اختلاف میان مردم افغانستان و حمایت گروه‌های تروریستی بردارند و بگذارند مردم افغانستان سرنوشت خودشان را رقم بزنند.

شما میتوانید متن کامل رهنمودهای حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی دام‌ظله را از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی‌ و شبکه‌های اجتماعی مرجعیت دنبال کنید.

مدیریت فرهنگی دفتر حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی دام‌ظله‌العالی.

1
1
3
3
2
2
6
6
IMG_0703
IMG_0703
IMG_0714
IMG_0714
IMG_0719
IMG_0719
IMG_0761
IMG_0761
IMG_0754
IMG_0754

چاپ  

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید