بیانیه مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی(دام‌ظله العالی) در ارتباط با فاجعه مسجد جامع سیدآباد قندوز

اخبار بازدید: 125

 « بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ »

«وَمَنْ قُتِلَ مَظْلُوماً فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِیهِ سُلْطَاناً فَلا یُسْرِفْ فِی الْقَتْلِ إِنَّهُ کانَ مَنْصُوراً» (اِسراء/۳۳)

فاجعۀ المناک و دَدمنشانۀ حمله به نمازگزارانِ مؤمن مسجد جامع گذر سیدآباد قندوز، سببِ تألم و اندوه سراسری مردم مسلمان افغانستان گردید؛ هنوز آلام و مصائب پیشین التیام نیافته که اینک ضایعه‌ی دیگری به وقوع پیوست و هموطنان را در اندوه فرو بُرد. این‌جانب ضمنِ عرضِ تسلیت و اظهار هم‌دردی و غم‌شریکی با خانواده‌های مُکرّم شهداء و مجروحین و آسیب‌دیدگان و تعزیّت به ملت شریف افغانستان، چنین رخدادی را محکوم و از عاملان آن اظهار برائت و بیزاری می‌نمایم. به همین مناسبت، لازم می‌دانم نکاتی را به اطلاع مردم رنج‌دیده و مظلوم افغانستان برسانم.

۱. مساجد، مدارس، مکاتب، مجامع دینی، تکیه‌خانه‌ها و دیگر اماکن دینی، در تمام ادیان و مذاهب، به خصوص دین مبین اسلام از حرمت و احترام مخصوص برخوردار بوده و تعرض به این اماکن، یک عمل ناجوانمردانه و مجرمانه است. بر اساس تعالیم اسلام، حمله و کشتار افرادِ بی‌گناه و غیرِ نظامی، مورد نکوهش و سرزنش همگانی است؛ به‌همین دلیل، از مجامع بین‌المللی، به خصوص کشورهای اسلامی و هم‌جوار، می‌خواهیم نسبت به نابودی کانون‌های فکری، مالی و لُوجیستکی عاملانِ این‌گونه جنایات،طرح مشخص ارائه و اهتمام عملی نشان دهند. ملّتِ مسلمان و مظلوم افغانستان، بیش از این توانِ تحمّل درد و رنج را ندارد.

۲. پس از سقوطِ دولتِ پیشین و به‌ دنبال آن سیطره تحریک طالبان بر کشور، در حالِ حاضر تامین امنیت شهروندان و هموطنان، مساجد، مکاتب، تکیه‌خانه‌ها و مراکز امرار معاش، ضروری‌ترین و فوری‌ترین نیاز کشور است؛ تحریک طالبان موظف است امنیت مردم و مراکز جمعی را فراهم نمایند و زمینۀ آرامش روانی، کار و زندگی هموطنان را مُهیّا سازند و نگذارند که هموطنان گرامی بیش از این، قربانیِ اهدافِ پلید، استعماری و جُرم‌ِ ناکرده، قرار بگیرند.

۳.حاکمیّت کنونی، موظف است در خصوص پیشگیری و مجازاتِ عاملان این نوع جنایت‌ها، تدابیری لازم را اتخاذ نمایند. چنانچه از سوی حاکمیّت، نسبت به پیش‌گیری، پیگَرد و مجازاتِ عاملانِ این نوع رخدادها، اقدام جدی و عملی دیده نشود، هم آرامش و امنیت کشور به مخاطره خواهد افتاد، هم سببِ جسارت و جنایت‌های بیشتر در آینده خواهد گردید و هم بی‌اعتمادی هموطنان نسبت به حاکمیّت کنونی را در پَی خواهد داشت.

در آخر، ضمن اعلام همدردی مجدد با خانواده‌های مصیبت‌دیده، نسبت به تکرار چنین رخداد‌های اظهار نگرانی می‌نماییم و برای عاملانِ این جنایت، خواهان اشد مجازات هستیم. از هموطنان گرامی و مؤمنین خیراندیشِ داخل و خارج کشور می‌خواهیم: وحدت و همبستگی ملی را حفظ و نسبت به دل‌جویی، امداد و همیاری با مجروحان، مانند همیشه، پیش‌قدم باشند و به تکلیف انسانی، اسلامی و ملی خویش عمل نمایند.
«اللَّهُمَّ اكْشِفْ هَذِهِ الْغُمَّةَ عَنْ هَذِهِ الْأُمَّةِ بِحُضُورِهِ»

محمدباقر فاضلی بهسودی
حوزه علمیه قم
۱۷ میزان ۱۴۰۰، برابر با ۲ربیع‌الاول ۱۴۴۳

چاپ