دیدار سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان با مرجع عالیقدر

اخبار بازدید: 506

دیدار سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان با مرجع عالیقدر، حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی (مدظله العالی) در شهر مقدس قم.

یک شنبه ۱۳۹۹/۷/۱۳.

دکتر عبدالغفور لیوال، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران و هیئت همراه، با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی(دام ظله العالی) دیدار و تبادل نظر نمودند.
در آغاز این دیدار، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان، جناب دکتر لیوال، عالمان دینی و مراجع عظام تقلید و ‌مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی(مدظله العالی) را مایه خیر و برکت برای اسلام و مسلمین بویژه ملت مسلمان افغانستان و مهاجرین افغانستانی مقیم ایران و نیز مایه دلگرمی سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در تهران دانست و آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون نمود.
دکتر لیوال،از مرجع‌ فقید و نامدار، حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی(ره) به نیکی یاد نمود و گفت :
وی در طول عمر پر برکت خویش، منشأ برکات فراوان برای اسلام و‌ جامعه اسلامی افغانستان بوده است.
سفیر افغانستان و‌ نماینده تام الاختیار رئیس جمهور اسلامی افغانستان در تهران با اشاره به اوضاع جاری کشور و نقش برجستۀ عالمان دینی در کنترل جنگ و خشونت ها، گفت :
‌‌ کشور اسلامی افغانستان، سال ها است که در ناامنی به سر می برد و هر روز، ده ها نفر از هموطنان ما، جان خود را از دست می دهند، چنانکه متأسفانه در روزهای گذشته تعداد سی نفر از کودکان هموطن ما در ولایت ننگرهار، در حالی که قرآن به دست داشتند، در اثر انفجار جان خود را از دست دادند.
وی نیز یاد آور شد :
آنچه باعث تأسف بیشتر است اینکه این کشتارها و خشونت ها، از آدرس دین انجام می شود.
آقای دکترلیوال با اشاره به مسائل جاری کشور، مرجع عالیقدر، آیت الله العظمی فاضلی بهسودی(مدظله العالی) را در جریان مذاکرات صلح دوحه، قرار داد و گفت :
امروز در افغانستان، مسأله صلح مطرح است و نمایندگان دولت افغانستان در دوحه قطر با طالبان در حال مذاکره هستند و طالبان خواهان آن هستند تا فقه حنفی را مبنا و ملاک مذاکرات قرار دهند؛ این در حالی است که نمایندگان دولت افغانستان، تلاش دارند حقوق همه اقوام و مذاهب بر اساس قانون اساسی و لوی جرگه رعایت شوند.
آقای دکتر لیوال، با توجه به جایگاه والای مراجع عظام تقلید و عالمان دینی گفت :
دولت افغانستان از عالمان دینی و مراجع تقلید، انتظار دارد از پروسه صلح بر مبنای قانون اساسی و لوی جرگه افغانستان حمایت کنند، تا حقوق همه مذاهب و اقوام کشور تثبیت و خواسته تمام اقلیتهای مذهبی و قومی تأمین گردد.
وی در بخش دیگری از سخنان خویش گفت :
سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، در حال آماده سازی زیر ساخت صدور تذکره و پاسپورت برقی در تهران، زاهدان، مشهد و قم می باشد، متأسفانه برخی از کافی نت داران، از این فرصت استفاده نموده و از برخی هموطنان مهاجر اخاذی می کنند.
از عالمان دینی می خواهیم در این زمینه مردم را آگاه نمایند.
دکتر لیوال، در پایان سخنان خویش نیز به مسأله صلح اشاره کرد و آرزوی صلح پایدار و تأمین حقوق و خواسته های برحق همه اقوام و اقلیت های کشور نمود.
پس از سخنان سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی (مدظله العالی) به جناب آقای لیوال و هیئت همراه وی خیر مقدم گفت و حضور ایشان را در جمهوری اسلامی ایران به عنوان سفیر و نماینده تام الاختیار کشور، یک توفیق بزرگ برای انجام خدمت به هموطنان مهاجر خواند.
مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی (دام ظله العالی)، با اشاره به گفتگوهای صلح قطر، یاد آور شد :
‌ صلح یک مسأله اساسی است، هم مبنای عقلی دارد و هم مبنای دینی؛ در هیچ دین و آئینی، به مانند اسلام بر مسأله صلح، تأکید نشده است.
متأسفانه در افغانستان بسیار با تأخیر موضوع صلح، در دستور کار قرار گرفت. ضرورت داشت که پیشتر از این و بیشتر از این، در این زمینه اقدام می شد.
ایشان فرمود :
در پروسه صلح، باید مصالح تمام اقوام و مذاهب موجود در افغانستان و حقوق زنان در نظر گرفته شود، تا زمینه آرامی و آبادانی و امنیت در کشور برای تمام هموطنان فراهم گردد.
مرجع عالیقدر، در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به شرایط سخت ناشی از بیماری کرونا و تأثیر آن در زندگی مهاجرین بی بضاعت مقیم ایران، تأکید کرد :
جناب عالی حتما در جریان هستید که وضعیت اقتصادی بسیاری از مهاجرین مقیم ایران، بسیار وخیم است؛ هستند خانواده هایی که در تهیه نان شب شان با مشکل رو به رو هستند، در چنین شرایطی، خواهش ما از سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان و شخص جناب آقای لیوال این است که در حد مقدور و در حیطه قانون، نسبت به هزینه های صدور پاسپورت و تذکره برقی با مهاجرین محترم مدارا نمایید و اگر قانون اجازه می دهد، این هزینه ها، مناسب با در آمد مهاجرین اخذ گردد.
حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی(دام ظله العالی) ضمن نقل روایتی از پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله)، خطاب به سفیر محترم جمهوری اسلامی افغانستان و همراهان وی فرمود‌ :
پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) می فرماید :
"اذا فتح لکم باب الخیر فلینتهزه فانه لایدری متی یغلق عنه؛" وقتی دروازه خیری بر روی شما باز می شود، آن را غنیمت بدانید؛ زیرا هیچ کسی نمی داند، چه وقتی و برای چه کسی چنین توفیقی فراهم می گردد.
شما باید از این فرصتی که خداوند در اختیار تان قرار داده است، به هموطنان گرامی و مهاجرین افغانستانی در ایران، خدمت نمایید.
مرجع عالیقدر، حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی(مدظله العالی) هم چنین در مورد هزینه های مبتلایان به کرونا اشاره کرد و یاد آور شد :
شما این موضوع را با دولت جمهوری اسلامی افغانستان، مقامات ذی ربط جمهوری اسلامی ایران و نهادهای بین المللی مطرح کنید که نسبت به کاهش هزینه های درمانی مهاجرین و مساعدت با آنان در این زمینه، توجه جدی نمایند.
در_پایان این دیدار، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان، ضمن تشکر از میزبانی و رهنمودهای مرجع عالیقدر، بیان داشت :
مشکلات مهاجرین را با وزارت خارجه مطرح می کنیم و از مراجع عظام تقلید و عالمان دینی، می خواهم که از پروسه صلح دوحه و رعایت حقوق همه اقوام، مذاهب و زنان در کشور اسلامی افغانستان، حمایت کنند.

Annotation 2020-10-04 175452
Annotation 2020-10-04 175452
Annotation 2020-10-04 175710
Annotation 2020-10-04 175710
2
2
3
3
IMG_4569
IMG_4569
IMG_4578
IMG_4578
IMG_4588
IMG_4588
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7
چاپ