گزارشی از محفل جشن عید بعثت پیامبر مکرم اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلم

گزارشی از محفل جشن عید بعثت پیامبر مکرم اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلم

پنجشنبه بیست و یکم حوت 1399 مصادف بیست و هفتم رجب 1442قمری، محفل جشنی در دفتر مرکزی مرجع فقید حضرت آیت‌الله العظمی محقق کابلی رحمه‌الله علیه با حضور و اشراف مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی دام‌ظله برگزار گردید.

این_مراسم با قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط فرهیخته قرآنی، قاری بین‌المللی کشور جناب آقای صادق رحیمی آغاز گردید.
سپس چند تن از شاعران شعر آئینی افغانستان، اشعارشان را به خوانش گرفتند. جناب آقای محمد شریف عظیمی از پژوهشگرانِ صاحب‌اثر و عضو بنیاد فرهنگی صبا، جناب حجت‌الاسلام سید هدی امیری از فرهیختگان مشغول به تحصیل در حوزه‌ی علمیه و سید سکندر حسینی(بامداد) از پیشگامان عرصه‌ی شعر آئینی در کشور، از جمله شاعرانی بودند که در این مراسم اشعار شان را به خوانش گرفتند.

سپس جناب حجت‌الاسلام و المسلمین سید جوادی غزنوی به ایراد سخن پرداخت. آقای جوادی غزنوی بعثت پیامبر مکرم اسلام صلی‌الله علیه و آله را تبریک گفت و رخداد بعثت را نوید نجات بشریت خوانده، پیامبر اسلام (ص) را امتداد تمام سلسله پیامبران بزرگ الهی دانست. حجت الاسلام جوادی غزنوی از مرجع فقید آیت‌الله العظمی محقق کابلی رحمت الله علیه به نیکی یاد نمود و برکات ماندگار مرجعیت ایشان را برجسته دانست و تداوم آن را در سایه مرجعیت خلف صالح وی، حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی دام‌ظله آرزو نمود.

حجت الاسلام جوادی غزنوی در ادامه پیرامون موضوع «پیام پیامبر برای بشریت» سخن گفت و به تبیینِ و تشریع ابعاد این پیام و مسائل مربوط به جهان اسلام و جهان غرب پرداخت.
آقای جوادی گفت: پیام پیامبر برای بشریت، خواندن و دانستن، نوشتن و آموختن، تعلیمِ کتاب و تبیین حیات طیبه و پاکیزه برای تمام بشریت بود.

حجت الاسلام و المسلمین جوادی غزنوی به دیدار پاپ از حوزه علمیه نجف اشرف و ملاقات با آیت‌الله سیستانی اشاره کرده و گفت: پاپ، از آیت‌الله سیستانی به عنوان "روح بزرگ" تعبیر کرده است، -که البته او روح بزرگ است-؛ آقای جوادی گفت: آیت‌الله العظمی سیستانی، یکی از این روح‌های بزرگ است؛ صدها تن از این روح‌های بزرگ در حوزه‌های علمیه نجف، قم، مشهد، کابل و بلخ است.

آقای جوادی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به رخدادهای تاسفبار جهان اسلام گفت: جنگ، ترور، قتل، خشونت، ویرانی، آوارگی و...، با تعالیم نجات‌بخش و رهایی‌بخش اسلام تناسبی ندارد و باید عالمان و اندیشمندانِ جهان اسلام در این خصوص موضع‌شان را به گوش همگان برسانند.
آقای جوادی غزنوی گفت: الاظهر مصر، فتوای خوبی داد و گفت جنگ در افغانستان مشروعیت ندارد و کسانی که دست به قتل و کشتار و انتحار، تحت عنوان جهاد می‌زنند، نماز خواندن بر جنازه آنها روا نیست.
سیدجوادی غزنوی گفت ما از این بابت از الاظهر قدرشناسی می‌کنیم، منتها هنوز متاسفانه جنگ، ترور و قتل و انفجار و انتحار ادامه دارد و باید راه‌های عملی برای چنین بحران‌های جسته شود.

جوادی غزنوی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه پاپ، خودش را سفیر صلح و سفرش به عراق را در راستای آرامش، امنیت و صلح در عراق خوانده است گفت: ما از این اظهارات ایشان استقبال می کنیم و انتظار داریم که عالمان دینی جهان اسلام نیز پاسخ مناسب بدهند. ولی خوب است که همه توجه داشته باشیم، صلح، برادری، مهربانی، از پیام‌های اصلی بعثت و پیامبر مکرم اسلام(ص) است. دنیای غرب این پیام را از شرق گرفته است و به شرق باز گردانده است.
آقای جوادی غزنوی گفت: امروز، تمام بشریت سرنوشت مشترک دارند و مانند آب‌های داخل یک حوض به هم‌دیگر پیوسته و گره خورده است. اندک تکانی، موجب ایجاد موج در تمام حوض می گردد. ویروس واگیر کرونا نشان داد که بشریت بسیار از ناحیه همدیگر آسیب پذیرند؛ چنین نیست که با بستن فرودگاه، ایجاد محدودیت در مرزها، و بستند دروازه‌ها، موجبات آرامش و امنیت جانی انسان‌ها فراهم گردد.
آقای جوادی غزنوی گفت: هدف و غایت بعثت پیامبر اسلام (ص)، رهایی از اوهام، تکامل اخلاقی بشریت و آراستگی به فضایل انسانی است. ایشان گفت بسیار مایه تأسف است که غرب مدعی تمدن و تکامل، اکنون به مرحله رسیده است که برخلافِ طبیعت و فطرت انسانی، سخن از هم جنس‌گرایی و عادی‌سازی و تجویز روابط جنسی با محارم می‌زند، این چیزی نیست جز فساد از مجرای قانون. ایشان گفت: اگر غربِ مدعی علم و صنعت و تکامل، در تعذیه خودش پاکیزگی را مراعات می‌کرد و اگر مار و موش و مارمولک را در سبد تغذیه خود قرار نمی‌داد، شاید امروز بشریت به این گرفتاری نمی‌افتاد.

حجت الاسلام جوادی غزنوی تأکید کرد، غربی که خود گرفتار انحطاط و فروپاشی اخلاقی و ایجادکننده بحران برای بشریت است، نمی تواند منجی بشریت باشد و اسباب صلح و صلاح بشریت را فراهم نماید.
این مراسم با دعا و اقامه نماز ظهر و عصر به امامت حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی دام‌ظله پایان یافت.

شما_می_توانید متن و مشروحِ بیاناتِ حجت الاسلام و المسلمین جوادی عزنوی را از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی و شبکه‌های اجتماعی مرجعیت دنبال نمایید.

مدیریت فرهنگی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی مدظله العالی

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
5
5
9
9
5
5
1
1
12
12

چاپ  

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید