گزارشیازمراسم روز نوزدهم ماه مبارک رمضان

پنجشنبه ۱ ثور ۱۴۰۱ برابر با روز نوزدهم رمضان ۱۴۴۳، مراسمی در دفتر مرکزی مرجع فقید حضرتِ آیت‌الله العظمی محقق کابلی‌ره با حضور و اشراف حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی‌دام‌ظله برگزار گردید.
درابتدای این مراسم، قاری جوان کشور جناب آقای مهدی شجاعی آیاتی از کلام‌الله مجید را قرائت نمود.
#سپس مداح اهلبیت جناب آقای اسدالله عبداللهی با نوای شیرین و دل‌نشین خویش، به مرثیه‌خوانی پراخت.

درادامه، حجت‌الاسلام و المسلمین آقای جوادی غزنوی در جایگاه قرار گرفت و به ایراد سخن پرداخت. ایشان در آغاز سخنانش مناسبت سالروز ضربت‌خوردنِ امام علی(ع) و رخداد تأسف‌بار حرمِ رضوی و شهادت دو تن از طلاب تلاش‌گر علوم دینی توسط فردی با نامِ مرادی، و نیز حمله به دانش‌آموزان و متعلّمانِ لیسه‌ی عالی عبدالرحیم شهید را به مردم افغانستان، خانواده و بازماندگان شهداء، حاضرین در جلسه و مرجع‌عالی‌قدر حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی دام‌ظله تسلیّت گفت.
استاد سید جوادی غزنوی که در دفتر مرجع فقید حضرت آیت‌الله کابلی‌ره سخن می‌گفت، از مرجع راحل به بزرگی یاد نمود و برای حضرت آیت‌الله فاضلی بهسودی‌دام‌ظله‌العالی به عنوان‌ جانشین شایسته، آرزوی دوامِ عزّت و توفیق نمود.

ایشان گفت: متاسفانه امروز‌ها بازهم اخباری از جنسِ فرود آمدن شمشیر بر فرقِ انسان مظلوم، از افغانستان مخابره می‌شود و موجبات پریشانی مضاعف را فراهم می‌نماید. ایشان با اشاره به رخداد تاسف‌بار حرم رضوی گفت: پس از این رخداد فتنه‌انگیز، عنقریب بود که شمشیر فتنه و تفرقه، عده‌ای بی‌گناه را زیر تیغ ببرد، ولی با لطفِ الهی و تدبیر مسؤلان نظام نائره‌ی جنگ و آتشِ فتنه خاموش شد، از این جهت سپاس‌گزاریم. ایشان افزود: ولی هوشیار باشیم که این فتنه، اولین‌بار نیست و آخرین‌شان نیز نخواهد بود؛ از این جهت، باز هم تدبیر دیگر می‌طلبد.

حجت‌الاسلام جوادی غزنوی گفت: در رمضانِ پارسال، بیش از صد نفر از دانش آموزانِ مدرسه سید‌الشهداء با زبانِ روزه و در نزدیک افطار به خاک و خون کشیده شدند و اینکه، در رمضانِ امسال این تراژدی غم‌بار در لیسه‌ی عالی عبدالرحیم شهید تکرار شد. وی با استناد به اظهارات شورای علمای شیعه در کابل که از جامعه‌ی شیعه افغانستان نمایندگی می‌کند، گفت: متاسفانه گزارش‌ها حکایت از آن دارد که رفتار گروه حاکم، پس از این فاجعه، مسولانه نبوده است. در فقه اسلامی، جنازه‌ی مسلمان، مانند مسلمانِ زنده و بلکه بیشتر از زنده‌ها، حرمت و احترام دارد. ولی هم نسبت به جنازه‌های شهدای عزیز و هم نسبت به خانواده‌های محترم شهدا اهانت و جسارت شد و نسبت به مجروحین نیز بی‌توجهی صورت گرفت.

استاد جوادی غزنوی که در دفتر مرجعیت سخن می‌گفت، تأکید کرد: دفتر مرجعیت، جایگاه شناخته شده و تعریف شده در نزد شیعیان افغانستان است، قرار نیست از تریبون دفتر مرجعیت، سخنِ غیر مسئولانه و دور از مصلحت کشور زده شود، ما مصالح را مدنظر می‌گیریم؛ با این همه از حاکمیت می‌خواهیم اگر قصد ماندن را دارد، به خواست مردمِ افغانستان توجه نمایند و مسئولانه حکومت نمایند.

حجت‌الاسلام و المسلمین جوادي غزنوی در پایان سخنانش، به مصائب و آلام مادران، پدران، بیوه‌زنان و مجروحان کشور اشاره کرد و گفت: آنچه ‌اسبابِ تسکین این آلام و مصائب است اینکه در گذشته نیز اين دست آلام بوده است. اهل‌بیت رسول خدا، به عنوان پاک‌ترین انسان‌ها، از این مصائب و آلام بی‌نصیب نمانده است و بلکه مصائبی به مراتب بیشتر را تحمّل نموده‌اند. پایان بخش این مراسم، دعا برای رهایی مردم افغانستان از این وضعيت فلاکت‌بار و اقامه فریضه ظهر و عصر به امامت حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی دام‌ظله بود.

شما_می‌توانید جزئیات این‌برنامه و مشروح سخنان حجت‌الاسلام جوادی غزنوی را از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی‌دام‌ظله و یا شبکه‌های اجتماعی مرجعیت، دنبال نمایید.

مدیریت_فرهنگی دفتر حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی دام‌ظله

photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۶-۴۳
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۶-۴۳
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۶-۵۱
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۶-۵۱
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۷-۰۲
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۷-۰۲
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۷-۱۸
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۷-۱۸
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۵-۳۸
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۵-۳۸
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۵-۴۹
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۵-۴۹
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۶-۰۸
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۶-۰۸
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۶-۱۲
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۶-۱۲
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۶-۱۹
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۶-۱۹
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۶-۲۷
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۶-۲۷
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۶-۳۳
photo_۲۰۲۲-۰۴-۲۲_۱۹-۳۶-۳۳

چاپ  

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید