گزارشی از ملاقات دانشجویان از کشورهای مختلف جهان با مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی(دام‌ظله‌العالی) در دفتر مرکزی- قم

پنجشنبه 19/8/1401 ش برابربا 15ربیع الثانی 1444 ق تعدادی زیادی از برادران و خواهران دانشجو از کشورهای افغانستان، پاکستان، هندوستان، نجریه، یوگاندا، سوریه، یمن و برخی از اعضای دفتر تهران در دفتر مرکزی قم حضور یافته و با مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی(دام‌ظله‌العالی)، مسؤل دفتر معظم‌له حضرت آیت‌الله عارفی، معاونت دفتر حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای اخلاقی، یادگار مرجع فقید(ره) حضرت حجت الاسلام و المسلمین آقای شیخ جواد محقق و اعضای دفتر دیدار کردند.
در این دیدار یکی از دانشجویان در جایگاه قرار گرفت و محفل را با قرائت چندی از آیات کلام‌الله مجید منوّر ساخت. پس از قرائت قرآن یکی از اعضای دفتر تهران جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای علی ناطقی در جایگاه حضور یافت و ضمن اینکه به روح بلند و ملکوتی مرجع فقید حضرت آیت‌الله محقق کابلی(ره) سلام و درود فرستاد، برای مرجع عالیقدر آروزی سلامتی و داوام توفیق نمود و گفت: خدا را شاکریم که امروز محضر مرجع عالیقدر قرار گرفتیم. جناب آقای علی ناطقی در ادامه؛ دانشجویان و مهمانان گرامی را معرفی کرد و گفت امروز جمعی زیادی از دانشجویان از کشورهای مختلف جهان به ملاقات مرجع عالیقدر آمدند و در این میان حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتربا همت مسؤل فرهنگی دانشگاه اهلبیت(ع) و آقایان دکتر ابراهیم فتحی تاجر از ایتالیا مقیم جمهوری اسلامی ایران، استاد امیری پیشکسوت بافنده فرش در جمهوری اسلامی ایران، دکترِ داندان پزشک علی قیام و خانم نعمتی نماینده بانوان ورزشی مهاجرین در ایران هم هستند که به دیدار مرجع عالیقدر مشرف شدند.
در ادامه این دیدار، چند نفر از دانشجویان از کشورهای پاکستان، یوگاندا و افغانستان و همچنین دکتر ابراهیم فتحی و استاد امیری و خانم نعمتی در جایگاه قرار گرفتند و صحبت‌هایشان را در حضور مرجع عالیقدر ارائه دادند و گفتند امروز توفیق حاصل شده است که که در دفتر مرجع فقید حضرت آیت الله محقق کابلی(ره) حضور یافتیم و با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی(دام‌ظله‌العالی) دیدار و گفتگو کردیم.
باتوجه به اینکه زمان ملاقات به طول انجامید تمامی دانشجویان، علماء، اعضای دفتر و مهمانان گرامی نماز ظهر و عصر را به امامت مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی(دام‌ظله‌العالی) اقتدا و اقامه کردند و پس از نماز ظهر و عصر مرجع عالیقدر در جایگاه حضور یافت و در جمع دانشجویان، مهمانان، علما و اعضای دفتر به ایراد سخن پرداخت و فرمود: باتوجه به احادیثی که از ائمه معصومین(ع) در خصوص اهمیّت علم و دانش به ما رسیده‌ است؛ علم و دانش راهنمای عقل و حیات برای انسان‌ها معرفی شده است و حتی در مورد اهمیّت قلم و نوشتن به آن سوره و آیه نازل شده است.
معظم‌له در ادامه رهنمودهای خود روایتی را از حضرت موسی بن جعفر(ع)، بیان کرد و فرمود: حضرت می‌فرماید: روزی رسول خدا(ص)، به مسجد ناگاه جماعتی را مشاهده فرمود که اطراف مردی دور می‌زنند. فرمود: این چیست؟ گفته شد: علّامه است فرمود: علّامه چیست ؟ گفتند به او: داناترین مردم به نسب‌های عرب، وقایع روزگار جاهلیت و اشعار عربی است. پیغمبر(ص) فرمود: این علمی است که از جهل او ضرر و زیانی نرسد و از علم او سودی حاصل نشود. همانا علم منحصر به سه چیز است:‏ اول آیه‌ی محکمه؛ یعنی علم به اصول عقاید و دلایل قاطع در شناخت خدا و عظمت او و حقانیت انبیا و حجج الهی. دوم: فریضه‌ عادله؛ یعنی علم به مکارم اخلاق و صفات پسندیده‌ای که آدمی باید به آن‌ها آراسته شود. سوم: سنت قائمه؛ یعنی علم به احکام شرعی و وظایف عملی هر انسان. هر علمی غیر از این سه، فضیلت است و فضیلت نمی‌تواند جای علوم اصلی را بگیرد.
استاد فرزانه حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی(دام‌ظله‌العالی) فرمود: در هر زمان و شر ایطی دانستن عقائید و داشتن اخلاق حرف اول را می‌زند و این سه علم پایه اساس تمام علوم است. معظم‌له در ادامه فرمایشات خود به مهمانان و دانشجویان گرامی توصیه کرد: علم و دانش بسیار اهمیّت دارد و مشکلات روز، شما را از تحصیل باز ندارند منتها تنها متکی به استعداد خودتان نباشید مضافاً بر انیکه استعداد دارید و زحمت می‌کشید از فرصت‌ها هم به طور احسن استفاده کنید و متکی به خدا و عنایات او باشید. مرجع عالیقدر به تأیید نصیحت‌ها و رهنمودهای خود به دو داستان حضرت ابراهیم(ع) و حضرت یوسف(ع) اشاره کرد و فرمود: حضرت ابراهیم که به خدا اتکاء و اعتماد کرد، وقتی او را با منجنیق به آتش انداختند آتش بنا به دستور خداوند سرد شد و او از درون آتش نجات پیداکرد و امّا حضرت یوسف که خود از اولیای الهی بود و در زندان قرار داشت و هنگامی که متوجه شد هم زاندانی هایش آزاد می‌شود در اینجا به جای آنکه به خدا متکی باشد یک لحظه به غیرخدا اتکا کرد و به آن هم زندانی خود گفت: وقتی آزاد شدی و رفتی پیش پادشاه مصر به او بگو که یک‌نفر بی‌گناه هم در زندان شما زندانی است و از آنجای که حضرت یوسف به غیر خدا متکی شد و آن فردی که از زندان آزاد شد درخواست حضرت یوسف را فراموش کرد و آن حضرت به امر خداوند چند سال دیگر در زندان قرار گرفت. مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی(دام‌ظله‌العالی) فرمایشات خود را با دعا به پایان برد.
در پایان این ملاقات آقای استاد امیری بافنده فرش، با تابلو فرشی که تمثال مبارک مرجع فقید(ره) و مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی(دام‌ظله‌العالی) در آن بافته شده است از مرجع عالیقدر تجلیل کرد. لازم به یاد‌آوری است که این ملاقات دانشجویان و مهمانان گرامی را خبرگزاری از جماران، خبرگزاری از هفته‌نامه حریم امام(ره)، شبکه بین المللی خبر جمهوری اسلامی ایران و واحد رسانه‌ی مدیریت فرهنگی دفتر معظم‌له تحت پوشش خبری قرار دادند.
مدیریت فرهنگ دفتر حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی(دام ظلّه‌العالی)
 
IMG_4317
IMG_4196
IMG_4205
IMG_4218
1
IMG_4260
IMG_4198
IMG_4199
IMG_4200
IMG_4215
IMG_4204
IMG_4207
IMG_4213
IMG_4220
IMG_4229
IMG_4230
IMG_4236
IMG_4240
IMG_4245
IMG_4246
IMG_4249
IMG_4251
IMG_4253
IMG_4306
IMG_4255
IMG_4262
IMG_4285
IMG_4291
IMG_4292
IMG_4293
IMG_4294
IMG_4296
IMG_4307
IMG_4312
IMG_4315
IMG_4321
IMG_4334
IMG_4338
IMG_4339
IMG_4340
IMG_4342
IMG_4345
IMG_4346
IMG_4347
IMG_4354
IMG_4355
IMG_4356
IMG_4357
IMG_4358

چاپ