بیانیه مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی(دام‌ظله العالی) در ارتباط با فاجعه مسجد جامع سیدآباد قندوز

 « بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ »

«وَمَنْ قُتِلَ مَظْلُوماً فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِیهِ سُلْطَاناً فَلا یُسْرِفْ فِی الْقَتْلِ إِنَّهُ کانَ مَنْصُوراً» (اِسراء/۳۳)

فاجعۀ المناک و دَدمنشانۀ حمله به نمازگزارانِ مؤمن مسجد جامع گذر سیدآباد قندوز، سببِ تألم و اندوه سراسری مردم مسلمان افغانستان گردید؛ هنوز آلام و مصائب پیشین التیام نیافته که اینک ضایعه‌ی دیگری به وقوع پیوست و هموطنان را در اندوه فرو بُرد. این‌جانب ضمنِ عرضِ تسلیت و اظهار هم‌دردی و غم‌شریکی با خانواده‌های مُکرّم شهداء و مجروحین و آسیب‌دیدگان و تعزیّت به ملت شریف افغانستان، چنین رخدادی را محکوم و از عاملان آن اظهار برائت و بیزاری می‌نمایم. به همین مناسبت، لازم می‌دانم نکاتی را به اطلاع مردم رنج‌دیده و مظلوم افغانستان برسانم.

۱. مساجد، مدارس، مکاتب، مجامع دینی، تکیه‌خانه‌ها و دیگر اماکن دینی، در تمام ادیان و مذاهب، به خصوص دین مبین اسلام از حرمت و احترام مخصوص برخوردار بوده و تعرض به این اماکن، یک عمل ناجوانمردانه و مجرمانه است. بر اساس تعالیم اسلام، حمله و کشتار افرادِ بی‌گناه و غیرِ نظامی، مورد نکوهش و سرزنش همگانی است؛ به‌همین دلیل، از مجامع بین‌المللی، به خصوص کشورهای اسلامی و هم‌جوار، می‌خواهیم نسبت به نابودی کانون‌های فکری، مالی و لُوجیستکی عاملانِ این‌گونه جنایات،طرح مشخص ارائه و اهتمام عملی نشان دهند. ملّتِ مسلمان و مظلوم افغانستان، بیش از این توانِ تحمّل درد و رنج را ندارد.

۲. پس از سقوطِ دولتِ پیشین و به‌ دنبال آن سیطره تحریک طالبان بر کشور، در حالِ حاضر تامین امنیت شهروندان و هموطنان، مساجد، مکاتب، تکیه‌خانه‌ها و مراکز امرار معاش، ضروری‌ترین و فوری‌ترین نیاز کشور است؛ تحریک طالبان موظف است امنیت مردم و مراکز جمعی را فراهم نمایند و زمینۀ آرامش روانی، کار و زندگی هموطنان را مُهیّا سازند و نگذارند که هموطنان گرامی بیش از این، قربانیِ اهدافِ پلید، استعماری و جُرم‌ِ ناکرده، قرار بگیرند.

۳.حاکمیّت کنونی، موظف است در خصوص پیشگیری و مجازاتِ عاملان این نوع جنایت‌ها، تدابیری لازم را اتخاذ نمایند. چنانچه از سوی حاکمیّت، نسبت به پیش‌گیری، پیگَرد و مجازاتِ عاملانِ این نوع رخدادها، اقدام جدی و عملی دیده نشود، هم آرامش و امنیت کشور به مخاطره خواهد افتاد، هم سببِ جسارت و جنایت‌های بیشتر در آینده خواهد گردید و هم بی‌اعتمادی هموطنان نسبت به حاکمیّت کنونی را در پَی خواهد داشت.

در آخر، ضمن اعلام همدردی مجدد با خانواده‌های مصیبت‌دیده، نسبت به تکرار چنین رخداد‌های اظهار نگرانی می‌نماییم و برای عاملانِ این جنایت، خواهان اشد مجازات هستیم. از هموطنان گرامی و مؤمنین خیراندیشِ داخل و خارج کشور می‌خواهیم: وحدت و همبستگی ملی را حفظ و نسبت به دل‌جویی، امداد و همیاری با مجروحان، مانند همیشه، پیش‌قدم باشند و به تکلیف انسانی، اسلامی و ملی خویش عمل نمایند.
«اللَّهُمَّ اكْشِفْ هَذِهِ الْغُمَّةَ عَنْ هَذِهِ الْأُمَّةِ بِحُضُورِهِ»

محمدباقر فاضلی بهسودی
حوزه علمیه قم
۱۷ میزان ۱۴۰۰، برابر با ۲ربیع‌الاول ۱۴۴۳


چاپ  

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید