گزارشی از ویژه برنامه‌ی میلاد با سعادت حضرت محمد المصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع)

 

جمعه بیست و دوم میزان/ مهر1401ش برابر با ربیع الاول1444ق، همزمان با سال‌روز میلاد بابرکت نور و رحمت حضرت ختم مرتبت محمد المصطفی (ص) و ششمین ستاره‌ی آسمان ولایت و امامت حضرت امام جعفر صادق (ع) مراسمی جشنی در دفتر مرکزی مرجع فقید حضرت آیت‌الله العظمی محقق کابلی(ره) با اشراف حضرت آیت‌الله العظمی بهسودی(دام ظلّه‌العالی) و در حضور مرجع عالیقدر، یادگار مرجع فقید، اعضای دفتر، اساتید، علماء، طلاب، دانشجویان و هموطنان مهاجر برگزار گردید.
در این مراسم مجری برنامه؛ جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای محمدحسین حسن زاده از قاری قرآن جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای ابراهیم مرادی دعوت کرد و ایشان در جایگاه قرار گرفت و محفل را با تلاوت زیبای از آیات کلام‌الله مجید منوّر ساخت. پس از آن جناب سید محمدهادی حسینی با دعوت مجری برنامه در جایگاه اسقرار یافته و به مدیحه سرایی از نبی مکرم اسلام(ص) و امام جعفرصادق (ع) پرداخت و شرکت کنندگان از فیض مدیحه‌سرایی ایشان بهره‌مند شدند.
در ادامه این مراسم، از جناب آقای دکتر زکریا فصیحی
دعوت شد تا برای خواندن شعر خود به جایگاه بیاید. او قبل از خواندن شعر آیینی خود به مناسبت شهدای کاج غرب کابل اشعاری را به همین مناسبت قرائت کرد سپس
شعر آیینی خویش را به خوانش گرفت.
در آخر، مجری برنامه از سخنران محفل جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر حیات الله رسولی دعوت کرد و ایشان در جایگاه مستقر شد ضمن اینکه روز میلاد فرخنده‌ی باسعادت اسوه‌ی تمام عیار مکارم و قله‌ی رفیع فضایل اخلاق حضرت محمد المصطفی (ص) و امام جعفرصادق (ع) و هفته وحدت را گرامی داشت و سخنانش را بر محور موضوع «تبیین رابطه‌ی رحمت و عدالت الهی» آغاز نمود و گفت: آیاتی بسیاری به رحمت و عدالت الهی اشاره دارند. رحمت الهی دو قسم است: اول: رحمت عام است که شامل همه‌ی مخلوقات و موجودات می‌شود. دوم: رحمت خاصه است که فقط شامل مؤمنین می‌شود:«وَكَانَ بِالْمُؤْمِنِينَ رَحِيماً»
آقای دکتر رسولی گفت: اگرخداوند تجلی پیدا کند در وجود مبارک پیامبر خاتم تجلی تام پیدا می‌کند. طبق روایات، خداوند برای بندگانش دو امان داده است: اول: رسول گرامی اسلام است که رحمت تام الهی می‌باشد. دوم: استغفار است.
جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای دکتر رسولی در بخش دوم از سخنانش گفت: خداوند عادل است. از اینکه رحمت خاص الهی شامل مؤمنین می‌گردد و رحمت عام خداوند شامل همه‌ی مخلوقات حتی کفار می‌شود این همان عدالت خداوند متعال است. ایشان در ادامه گفت: از نگاه دشمن، یکی از مشکلات مولا امیرالمؤمنین(ع) عدالت خواهی ایشان بود و امروز هم جرم شیعیان و هزاره‌ها در افغانستان همین عدالت خواهی‌شان هستند.
دکتر رسولی گفت: اگر وحدت محقق شود باید عدالت در جامعه اجرایی شود و بدون تردید وحدت با عقب نشینی مردم ما به وجود نمی‌آید برای اینکه آنان ما را به عنوان کانَ تامه یعنی وجود ما را قبول ندارند و تنها راه حل این است که رسول گرامی اسلام را به عنوان رحمت تام الهی و خداوند را عادل مطلق دانسته و به آن معتقد باشیم و در این صورت است که می‌توانیم نسبت به همدیگر مهربان باشیم همان‌گونه که پیامبر اسلام نسبت به همه‌ی مؤمنین رئوف و مهربان بود«عَلَيْكُم بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ»
آقای دکتر حیات الله رسولی در ادامه سخنانش گفت: بگذارید مردم ما هم نفس بکشند و بگذارید مردم ما هم درس بخوانند تا ما هم مجتهد، عالم، دانشجو و متعلم داشته باشیم و در کنارهم زندگی کنیم. اگر قبول داریم که پیامبر اسلام(ص) رحمت للعالمین است و قبول کنیم که رحمت عین عدالت است. عدالت و وحدت با موارد یاد شده تحقق پیدا می‌کند.
حجت الاسلام والسلمین آقای دکتر رسولی در بخش پایانی، سخنانش را با دعای خیر به پایان برد و محفل با شکوه جشن میلاد بابرکت رسول گرامی اسلام (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) با پرداخت عیدی از سوی مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضلی بهسودی (حفظه الله) رسما پایان یافت.

خوانندگان گرامی شما می‌توانید مشروح سخنان ایشان را از طریق پایگاع اطلاع رسانی و شبکه‌های اجتماعی مرجعیت دنبال نمائید.

مدیریت فرهنگ دفتر حضرت آیت‌الله العظمی فاضلی بهسودی(دام ظلّه‌العالی)

IMG_3925
IMG_3881
IMG_3888
IMG_3895
IMG_3907
IMG_3911
IMG_3912
IMG_3914
IMG_3917
IMG_3938
IMG_3940
IMG_3941
IMG_3948
IMG_3955
IMG_3959
IMG_3962
IMG_3963
IMG_3964
IMG_3969
IMG_4000چاپ